Książki

Wszystkie tematy tzw. kulturalne
Awatar użytkownika
Nicoletta
13th Star

Re: Książki

Postautor: Nicoletta » pn wrz 26, 2016 19:55

2 fajne książki dla lubiących historię, ale taką, której nie uczą w szkole.
Poczet kochanek i metres władców Polski - Iwona Kienzler
Kobiety Zygmunta Augusta - Iwona Kienzler
oraz coś z "drugiego obozu"
Bajki Robotów - Stanisław Lem
Nessuno mi può giudicare, nemmeno tu

Awatar użytkownika
Nicoletta
13th Star

Postautor: Nicoletta » czw mar 02, 2017 19:17

Phil Collins - Autobiografia Jeszcze nie umarłem. Jeden z najlepszych prezentów ever! Ostatnie rozdziały specjalnie czytałam powoli, bo nie chciałam, aby się już skończyła.
Lekko, przyjemnie napisana książka o muzycznym (i nie tylko) życiu Phila i dużo, dużo wstawek o Genesis i innych muzykach, z którymi Genesis pracowało.
Masa ciekawostek. Jako fanka kochająca całym sercem Phila miałam momenty wzruszenia, współczucia ale nigdy złości. Jeszcze bardziej utwierdziłam się w tym, że Phil jest moim ulubieńcem i nim pozostanie :) jedyne czego bardzo, ale to bardzo żałuję, to, że nie udało mi się kupić biletu na jeden z jego koncertów na tegorocznej trasie ;(
a biorąc pod uwagę stan Jego zdrowia, może to być naprawdę pożegnalna trasa ( w sensie, że emeryturka już na pewno).
No nic, polecam, nawet tym co lubią tylko Genesis.

Awatar użytkownika
Nicoletta
13th Star

Postautor: Nicoletta » ndz wrz 03, 2017 18:42

Jonathan Miller - Stripped - The true story of Depeche Mode wydane u nas pod tytułem Obnażeni.
Cóż ... każdy, podkreślam każdy, kto lubi DM i ma choć minimalnego fioła na ich punkcie powinien tę książkę przeczytać obowiązkowo.

Zacznę od tego, że jest to 500 stron drobnym drukiem i z językiem, który czasem sprawia, że chce się rzucić książką w kąt (nie wiem czy to wina autora czy tłumacza).
Z książki można dowiedzieć się absolutnie najważniejszych rzeczy o wszystkich płytach - mam tu na myśli od rodzaju instrumentów na których zostały nagrane dźwięki po ilość dni na listach i uczucia towarzyszące zespołowi podczas wykonywania.
Z bardzo dużą dokładnością opisywane są instrumenty i techniki nagrywania elektroniki. Z racji tego, że sama mam syntezator niektóre rzeczy rozumiałam, ale dla laika w świecie syntezatorów może to być trudne do przebrnięcia. Wiem natomiast już chyba wszystko o samplowaniu, miksowaniu etc.

Po przeczytaniu książki każdego albumu słucha się inaczej. Bo jak słuchać tak samo SoFaD, kiedy wie się, że Gahan wtedy był jedną nogą po drugiej stronie, że odleciał w jakieś rejony, gdzie nikt nie mógł się dostać ( In your room), że Martin bez 14 piw i striptisów wieczór uważał za nieudany, a Fletch z psychiatrą przechodził terapię.

Ja zupełnie inaczej widzę też teraz rozkład sił w zespole. Tak jak zawsze uważałam i nadal uważam, że ML Gore jest genialnym kompozytorem to dziś wiem, że ani Black Celebration ani Sofad ani Violator nie miałyby tego mrocznego i melancholijnego klimatu, gdyby nie Alan Wilder. Właściwie, gdyby nie Alan nie wiem czy Sofad w ogóle by powstała...
O tym jak ważnym był członkiem DM świadczą też wypowiedzi muzyków w wywiadach i choć po odejściu wszyscy mieli na siebie focha ( dość dużego) to bardzo często mówili, że brakuje im Alana (właściwie też brakowało by mi kogoś, kto dniami i nocami pracował w studio podczas gdy reszta piła, imprezowała...).
Można się też dowiedzieć wiele o inspiracjach. Muzycy wielokrotnie podkreślają uduchowienie (wszyscy deklarują się jako chrześcijanie, co ciekawe pierwsze próby mieli w kościele w Basildon 8) ) w piosenkach, a najwięcej duchowo religijnych tematów oczywiście przemycał główny kompozytor Martin, który od zawsze określał siebie jako ateistę :lol: . Wiele piosenek ma charakter prowokacyjny, a mnie najbardziej rozbawiła historia Personal Jesus. Piosenka, która w jednych środowiskach została uznana za obrazoburczą, a w innych za religijny hymn tak naprawdę jest piosenką o miłości i .... Elvisie Presleyu :)
Tak. Napisana po tym jak MG przeczytał książkę Priscilli " Elvis and me". Elvis dla Priscilli był właśnie niczym Bóg, a więc piosenka jest o traktowaniu idoli jako właśnie bóstw stawianych ponad wszystko.
Jest sporo wyjaśnień co do piosenek, po których sugerowano, że Martin ma skłonności masochistyczne (Master and Servant) ( nie, nie ma takich ) lub homoseksualne (żaden z muzyków nie jest, nie był i nigdy nie miał takich skłonności aczkolwiek bawiły ich takie opinie). I Never let me down again to nie jest piosenka o podtekście homoseksualnym ! co nagminnie pojawia się w recenzjach tanich pismaków z portali internetowych.

W książce jest też kilka pikantnych ciekawostek jak np. o fizjonomii Martina :mrgreen: , o dość "nietypowej" profesji drugiej żony Dave'a, Teresy (swoją drogą gdyby nie ona, Dave pewnie nigdy by nie wpadł w uzależnienie od narkotyków) czy choćby tego, że psychiatra wzięty w trasę sam potem potrzebował psychiatry :shock:

Dla mnie DM to jest zjawisko niezwykłe. Od 82 do 2017 roku trzymać się swojej wizji muzyki, nie ulegać wpływom i być wiernym swojemu brzmieniu, które (!!!) nawet w czasach internetu, milionów popowych gwiazdek, nacisków wytwórni etc broni się doskonale bez większych problemów (np. 56 tys. ludzi na Narodowym ) to jest fenomen. Polecam.
Nessuno mi può giudicare, nemmeno tu

Awatar użytkownika
Pingwin
Marquee Veteran

Postautor: Pingwin » wt wrz 05, 2017 20:30

Ponownie czytam po paru latach Błękitne Przestrzenie Tony Horwitza. Rewelacja.

fatisek
Forgotten Son
Kontaktowanie:

Postautor: fatisek » pn sty 28, 2019 16:43

"Świat Dysku" Pratchetta dla mnie to humor z najlepszych komiedii jakie widziałem. Trochę monthy pytona, trochę komedii jak z Leslie Nielsenen (R.I.P.) Bardzo sympatycznie się czyta poszczególne opowieści...:-)
Obrazek

Wróć do „Filmy, książki itp”